fbpx

Mažieji keleiviai privalo būti vežami specialiose kėdutėse, kadangi suaugusiems pritaikytos saugumo priemonės jiems tiesiog netinka. Automobilinė kėdutė vaikui – ką svarbu žinoti, kaip vaikams automobiliu vežti skirtas kėdutes teisingai pasirinkti ir kaip jas eksploatuoti? 

2018-01-25Automobilinė kėdutė vaikui – privaloma!

Automobilinė kėdutė privaloma visuose automobiliuose, kuriuose vežami jaunesni nei 12 metų ir žemesni nei 135 cm ūgio vaikai. Eismo įvykių metu, sėdintys tokiose kėdutėse vaikai patiria kur kas mažesnę traumų bei kaulų lūžių riziką.

Paprastai išskiriamos penkios vaikiškų automobilinių kėdučių grupės. Tinkamiausią pasirinkimą lemia vaiko svoris bei iš dalies amžius, tačiau jokiu būdu ne jos spalva ar gamintojas.

Kėdutę būtina rinktis pagal saugumo bei komforto kriterijus. Taip pat svarbu atsižvelgti ir į automobilį, kuriame ji bus montuojama bei dažniausiai naudojama. Dažniausiai kėdutė montuojama ant galinės sėdynės keleivio pusėje, tačiau saugiausia, jei tik įmanoma, montuoti ją per vidurį. Tuo tarpu vaikams iki maždaug 2 metų amžiaus kėdutės montuojamos dar ir prieš važiavimo kryptį. Taip eismo įvykių metu saugomi vaiko galva bei kaklas ir net kelis kartus sumažinama skaudžių ar net mirtinų traumų rizika. Beje, jei kėdutė prieš važiavimo kryptį montuojama priekinėje keleivio sėdynėje, labai svarbu įsitikinti, ar jūsų automobilyje tai daryti saugu: automobilyje turi nebūti  keleivio saugos oro pagalvės arba ji turi būti atjungiama. 

Kokie yra automobilinių kėdučių tipai?

0 kėdučių grupė skirta vaikams, kurių svoris iki 10 kg arba maždaug iki 9 mėnesių. Tai naujagimiams skirtos kėdutės-nešynės, dedamos išilgai ant galinės automobilio sėdynės.

0+ grupė skirta vaikams, kurių svoris iki 13 kg arba maždaug 15 mėnesių. Tai naujagimiams skirtos kėdutės-nešynės, montuojamos automobilyje tik prieš važiavimo kryptį.

I grupė skirta vaikams, kurių svoris nuo 9 iki 18 kg. Tokie vaikai jau gali sėdėti savarankiškai, todėl jie prie kėdutės tvirtinami penkių taškų saugos diržais arba specialiu saugos staliuku. Pati kėdutė tvirtinama ant galinės sėdynės automobilio diržais arba naudojant ISOFIX fiksavimo sistemą.

II grupė: skirta vaikams, kurių svoris nuo 15 iki 25 kg. Tokio tipo kėdutėje vaikas tvirtinamas automobilio saugos diržais kartu su pačia kėdute.

I ir II grupės kėdutėms svarbu tai, kaip jos pritvirtinamos ir ar vaikas jose jaučiasi patogiai. Patogiai, šiuo atveju nereiškia visiškai laisvai, nors, žinoma, vaiko judesių sėdėjimas kėdutėje taip pat negali varžyti. Čia kur kas svarbiau užtikrinti, kad pati kėdutė bus stabili, o vaikas iš jos negalės iščiuožti ar kitaip išsirangyti. Todėl visada patikrinkite ar diržai nėra per laisvi, o žiemą vaiką tvirtinkite atsižvelgiant į tai, kiek daug sluoksnių rūbų jis prirengtas. Jei įmanoma, vaikas turėtų būti aprengtas kuo lengviau.

III grupė tinka vaikams, kurių svoris nuo 22 iki 36 kg. Tokio tipo kėdutėje vaikas tvirtinamas automobilio saugos diržais kartu su pačia kėdute.

Gana dažnas pasirinkimas – kėdutės be nugarinės dalies, kitaip sakant – paaukštintos sėdynės. Tai puikus variantas ūgtelėjusiems vaikams, kurie neretai nebenori būti vežami „kaip mažiukai“. Tokiu atveju kaklas ir galva lieka neapsaugoti, o tai ypač pavojinga. 

Labai svarbu nuo pat pirmų kelionių vaikus įpratinti važiuoti tik sėdint kėdutėje. Negali būti jokių išimčių. Pavyzdžiui, jei kas nors iš giminaičių ar pažįstamų apsiima vaiką pavėžėti, kartu su vaiku į kitą automobilį turi „keliauti“ ir jo kėdutė. Net jei ta kelionė ir labai trumpa… Vaikų saugumas kelyje pirmiausiai priklauso nuo mūsų, suaugusiųjų, požiūrio ir atsakomybės. 

Atsiliepimai

Naujienos